Indián

21. února 2013 v 19:53 | Charlie |  NávodyObtížnost: 2
Takzvané indiánské náušnice jsou velmi stylovým letním doplňkem. Možnosti vzorů a barevných kombinací jsou nekonečné a výroba není nijak náročná. Před psaním tohoto článku mne velmi zajímalo, jestli tento typ náušnic někdy nějaký indián opravdu nosil, když už po nich mají jméno. Pátrala jsem na webu a v knihách, ale podařilo se mi najít pouze zmínky o použití cihlového stehu (anglicky brick stitch) kmeny Komančů a Čejenů, odkud je odvozen další název tohoto stehu - comanche stitch..

Materiál a pomůcky
vlasec 0,25
trubičky (čípky) cca 6mm
rokajl 10/0
čínský tyrkys - nugety
1 pár afroháčků
nůžky
Ustřihněte si dlouhý vlasec, budete pracovat zvlášť s oběma polovinami, takže klidně dva metry. Nejprve si vytvořte základní řadu čípků. Navlékat začněte u písmene Z na základním schématu (obr. 1). Navlékněte jednu trubičku asi do poloviny vlasce (konec se kterým budete šít třásně může být o něco delší), pak oba konce vlasce zkřižte v další trubičce a pokračujte stejně, dokud nebudete mít 11 trubiček v řadě za sebou.
D
ále pokračujte s horní, trojúhelníkovou částí náušnice. Pracujte pouze s jedním koncem vlasce, druhý zatím nechte být. Na vlasec navlékněte jeden rokajl, protáhněte konec vlasce pod vlascem spojujícím dvě okrajové trubičky a provlékněte rokajlem zpátky. Dávejte pozor, aby korálek ležel mezi trubičkami a ne nad první trubičkou (obr. 2).
Pokračujte dále celou řadu. Další řadu začněte stejně jako předchozí, pouze zrcadlově obráceně. V každé řadě bude o jeden korálek méně. Když uděláte devátou řadu, (zbývá vám už jen jeden korálek na špičce), vytvořte si poutko, na které poté zavěsíte náušnicový háček. Na vlasec navlékněte 7 rokajlů a provlékněte zpět druhým korálkem na špičce troúhelníku. Provlékněte znova do prvního a ještě jednou očkem na zavěšení, aby bylo pevnější. Vraťte se do prvního a zakončete uzlíkem.
Nakonec udělejte třásně. Použijte druhou plovinu vlasce. Navlékněte na ni korálky dle libosti nebo schématu. Nakonec zlomek tyrkysu nebo jiný těžší korálek, pak jeden malý rokajl a provlékněte zpět tyrkysem a všemi předchozími korálky včetně trubičky v zálkadní řadě. Potom provlékněte do vedlejší trubičky a pokračujte stejně až do konce řady, kde po provléknutí poslední trubičkou zakončete opět uzlíkem.

Tip: Nemusíte dělat třásně jenom základním způsobem popsaným výše. Můžete je udělat rovné, do tvaru písmene V nebo úplně jinak. Na obr. 3 jsou tři druhy.
Teď už zbývá jen připevnit afroháček na poutko. Je to možné dvěma způsoby jak vidíte na obr. 4.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama